Aktualności

Bryza w ćwiczeniach Renagade-Kaper 15/1

19-05-2015

Patrolowa Bryza rozpoznała platformę wiertniczą opanowaną przez terrorystów. Takie zadanie miała załoga samolotu z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego  podczas ćwiczeń Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych pod kryptonimem Renagade-Kaper 15/1. Ćwiczenia odbyły się na początku maja br.

 

Scenariusz manewrów zakładał między innymi ataki terrorystyczne na obiekty znajdujące się na morzu i w centrum miast z użyciem przechwyconego samolotu pasażerskiego.

 

Morski epizod ćwiczenia, w którym wykorzystywany był także samolot M28 Bryza, symulował opanowanie platformy wiertniczej przez uzbrojoną grupę terrorystów. Pierwszymi uczestnikami tej części manewrów byli funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej, którzy mieli rozpoznać i zneutralizować zagrożenie. Scenariusz zakładał, że działania nie przyniosą rezultatów, a Minister Spraw Wewnętrznych zwróci się do Ministra Obrony Narodowej o wsparcie w rozwiązaniu sytuacji kryzysowej. Wówczas do działań przystąpiły wydzielone siły Wojsk Specjalnych i Marynarki Wojennej, które miały odzyskać opanowaną przez terrorystów platformę.

 

Samoloty patrolowe Bryza znajdują się na wyposażeniu 44. Bazy Lotnictwa Morskiego, a na stałe stacjonują na lotnisku w Siemirowicach.

 

Renagade–Kaper to cykliczne ćwiczenie taktyczno-specjalne Dowództwa Operacyjnego RSZ z reagowania kryzysowego. Celem ćwiczenia jest sprawdzenie procedur współdziałania oraz przeciwdziałanie zagrożeniom terrorystycznym z powietrza i morza. Ćwiczenia pozwalają na doskonalenie wydzielonych sil w przeciwdziałaniu zagrożeniom terrorystycznym.

 

żródło: http://www.blmw.wp.mil.pl/pl/

 

 
Realizacja Ideo
powered by CMS Edito
© 2009 PZL MIELEC. Wszelkie prawa zastrzeżone