Aktualności

M28 w szeregach Policji amerykańskiego stanu Arizona

28-10-2015

 

Phoenix, Arizona - Dwa samoloty wyprodukowane w PZL Mielec zasiliły szeregi Policji Stanu Arizona. Departament Bezpieczeństwa Społecznego Policji (AZ DPS) otrzymał je od Sił Powietrznych USA, w ramach programu, umożliwiającego pozyskanie sprzętu z nadwyżek wojskowych. Pierwszy z samolotów we wtorek 20 października wziął udział w ćwiczeniach specjalnego oddziału policji State Trooper SWAT, którego zadaniem było odbicie z rąk terrorystów tamy Glen Canyon Dam na rzece Kolorado.

 

Oba samoloty trafiły do Policji Stanu Arizona z Sił Powietrznych USA, gdzie przez 4 lata wykorzystywane były w misjach wojskowych. Zanim samoloty przekazano do nowego właściciela, musiały przejść certyfikację FAA dopuszczającą je do eksploatacji cywilnej.

 

Samoloty będą używane do transportu jednostek specjalnych i ich wyposażenia na terenie całego stanu Arizona, jak również do wsparcia działań innych agencji bezpieczeństwa publicznego, na przykład Straży Pożarnej przy gaszeniu pożaru lasów, czy w przewożeniu zbiorników paliwa dla innych statków powietrznych. Dzięki M28, poprawi się czas reakcji jednostki w  sytuacjach kryzysowych oraz czas dotarcia do trudno dostępnych miejsc, które nie posiadają utwardzonych, przystosowanych do operacji lotniczych lądowisk.

 

Samolot M28 może jednorazowo pomieścić 18 policjantów z wyposażeniem oraz policyjnym robotem do neutralizacji ładunków wybuchowych wykorzystywanym podczas akcji antyterrorystycznych. Po zdemontowaniu foteli może natomiast przewozić 2 tony ładunku cargo. Piloci wspierający Departament Bezpieczeństwa Publicznego docenili również wyjątkowe zdolności krótkiego startu i lądowania oferowane przez samolot.

 

Pierwszą misją Policji Stanu Arizona z wykorzystaniem samolotu M28, były ćwiczenia specjalnego oddziału State Trooper SWAT, które odbyły się we wtorek 20 października.  Zadaniem policji było odbicie z rąk terrorystów tamy Glen Canyon Dam zlokalizowanej na rzece Kolorado, na granicy pomiędzy stanami Arizona i Nevada.

 

M28 to dwusilnikowy samolot turbośmigłowy klasy STOL (krótkiego startu i lądowania), przeznaczony do wykonywania zadań  lokalnego transportu pasażerskiego i cargo, zrzutu skoczków spadochronowych, ewakuacji medycznej, patrolu i rozpoznania morskiego, poszukiwań i ratownictwa. W wersji wojskowej oznaczonej M28B Bryza od ponad 20 lat samolot służy w Siłach Zbrojnych RP. M28 najczęściej wykorzystywany jest do transportu
m. in. ludzi, żywności, lekarstw, specjalistycznego sprzętu medycznego. Samoloty niejednokrotnie  wspierały  akcje ratownicze, jak np. po tsunami w Indonezji w grudniu 2004 roku. Samoloty M28 będące na wyposażeniu armii Stanów Zjednoczonych (oznaczone jako C-145), brały udział również w misjach w Afganistanie, gdzie wykorzystywane były do transportu ładunków, zrzutu zaopatrzenia w strefie działań, transportu grup specjalnych
i ewakuacji rannych.

 

Polskie Zakłady Lotnicze Sp.  z o.o. (PZL Mielec) -  to największy w Polsce producent statków powietrznych, którego historia sięga okresu międzywojennego. Dzięki rozwojowi zaplecza badawczo-rozwojowego oraz rozszerzeniu działalności o produkcję helikopterów S-70i™ BLACK HAWK firma jest obecnie najbardziej zaawansowanym technologicznie przedstawicielem krajowego przemysłu lotniczego. PZL Mielec zapewnia swoim klientom najwyższą jakość, terminowość dostaw oraz usługi serwisowe. PZL Mielec jest również liderem wśród krajowych eksporterów sprzętu wojskowego. Co roku mielecką fabrykę opuszczają kolejne egzemplarze śmigłowców S-70i BLACK HAWK oraz samolotu M28. W ciągu 20 lat produkcji samolot M28 trafił m. in. do: Indonezji, Nepalu, Wietnamu, Kolumbii, a od niedawna są również na wyposażeniu Sił Specjalnych USA oraz Jordanii.

 

Ćwiczenia Policji Stanu Arizona, w których wziął udział mielecki samolot cieszyły się sporym zainteresowaniem lokalnych mediów. Ich relacje wraz z materiałami wideo można obejrzeć m. in. tutaj:

 

http://www.kpho.com/story/30321340/dps-skytruck-ready-to-fly

 

http://www.fox10phoenix.com/arizona-news/26256036-story

 

http://www.azcentral.com/story/news/local/phoenix/breaking/2015/10/22/new-dps-skytruck-aircraft-lands-sky-harbor/74358972/

 

http://www.tucsonnewsnow.com/clip/11940457/dps-skytruck-ready-to-fly

 

 

 
Realizacja Ideo
powered by CMS Edito
© 2009 PZL MIELEC. Wszelkie prawa zastrzeżone