Targi i wystawy

PZL Mielec prezentuje system uzbrojenia śmigłowca Black Hawk podwieszanego na jednostanowiskowym skrzydełku w trakcie MSPO 2019

09-09-2019

 

 

Lekkie skrzydełko z pojedynczą stacją może przenosić zbiornik paliwa, karabin maszynowy, rakiety kierowane i niekierowane, pociski powietrze-ziemia

 

 

Kielce, Polska 4 września, 2019 – PZL Mielec, firma należąca do koncernu Lockheed Martin zaprezentowały podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO) śmigłowiec S-70i™ Black Hawk w wersji uzbrojonej, wyposażonej w skrzydełko z jednostanowiskową stacją do powieszenia dodatkowego wyposażenia. Zaprojektowane w PZL Mielec jako lżejszą, konkurencyjną cenowo alternatywę dla obecnie oferowanych dwustanowiskowych skrzydełek zewnętrznych. Jednostanowiskowe skrzydełko umieszczane po jednej lub obu stronach śmigłowca będzie kompatybilne z zaawansowanym systemem uzbrojenia, który pozwala strzelcom pokładowym wspierać działania na polu walki za pomocą działek, rakiet i pocisków powietrze-ziemia.

 

„Opracowujemy skrzydełko jednostanowiskowe w odpowiedzi na zapytania sił zbrojnych w Europie, Ameryce Łacińskiej i Azji o śmigłowiec wsparcia bojowego, który może być uzbrojony do różnych rodzajów misji, które nie zawsze wymagają czterech stanowisk ogniowych” - powiedział Janusz Zakręcki, prezes zarządu dyrektor naczelny PZL Mielec. „Operatorzy mogą uzbroić śmigłowiec w celu prowadzenia ognia zaporowego, zbrojnego rozpoznania, zbrojnej eskorty i ofensywnych misji powietrznych, a także pełnić inne funkcje użytkowe, ilekroć skrzydełka i zasobniki muszą pozostać na śmigłowcu”.

 

Koszt skrzydełka jednostanowiskowego to jedna czwarta kosztu i wagi skrzydełka dwustanowiskowego. Może ono być zainstalowane lub zdemontowane przez dwie osoby w ciągu 15 minut, daje mniejszy opór podczas lotu, oferuje szersze pole rażenia strzelcom pokładowym i więcej miejsca na podniesienie noszy do helikoptera podczas zawisu w powietrzu.

 

Aby zapewnić najwyższą skuteczność, skrzydełko jednostanowiskowe będzie mogło przenosić wyrzutnie rakiet typu powietrze-ziemia HELLFIRE™ lub Spike. Może ono również zwiększyć zasięg śmigłowca o 300-litrowy zewnętrzny zbiornik paliwa.

 

Jako uzupełnienie opcji uzbrojonego śmigłowca Black Hawk S-70i / S-70M z dwustanowiskowymi skrzydłami, skrzydełko jednostanowiskowe będzie zintegrowane z systemem zarządzania uzbrojeniem śmigłowca, który oblicza zasięg i złożoną balistykę, umożliwiającą trafienie w odległe cele z wysoką dokładnością i niezawodnością, zarówno podczas operacji dziennych jak i nocnych.

 

PZL Mielec liczy, że rozpocznie loty testowe prototypowego skrzydełka w 2020 roku.

 

 

O firmie Lockheed Martin Corporation

Lockheed Martin z siedzibą w Bethseda w stanie Maryland jest firmą specjalizującą się w globalnym bezpieczeństwie i technologiach lotniczych. Zatrudnia około 105.000 ludzi na całym świecie i zajmuje się przede wszystkim badaniami, projektowaniem, rozwijaniem, produkcją, integracją i utrzymywanie zaawansowanych systemów technologicznych, produktów i usług.

 

 

https://twitter.com/LMPolandNews/status/1168836191296348160

 

https://twitter.com/LMPolandNews/status/1168929159835541507

 

https://twitter.com/LMPolandNews/status/1169617090086490112

 

https://twitter.com/LMPolandNews/status/1171293843389583360

 

 
Realizacja Ideo
powered by CMS Edito
© 2009 PZL MIELEC. Wszelkie prawa zastrzeżone